ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΕΚΠΑ

Οι σπουδές Κοινωνιολογίας βοηθούν στην κατανόηση των σύγχρονων κοινωνικών ζητημάτων: Στον σημερινό κόσμο, οι άνθρωποι έρχονται αντιμέτωποι με πολλά νέα και περίπλοκα κοινωνικά ζητήματα (περιβάλλον, κοινωνική συνοχή, δημογραφικό, κοινωνική ευημερία και ανάπτυξη, μετασχηματισμοί στον τομέα της επιστήμης και της τεχνολογίας, μετανάστευση). Η κοινωνιολογία εντοπίζει αυτά τα ζητήματα, ερευνά τις πηγές τους με επιστημονικό τρόπο και επινοεί εφαρμόσιμες λύσεις.

Οι σπουδές Κοινωνιολογίας βοηθούν επίσης στην κοινωνική ευημερία και την οικονομική ανάπτυξη. Χωρίς αμφιβολία ο σχεδιασμός της οικονομικής ανάπτυξης και της ευημερίας προϋποθέτουν την ολοκληρωμένη μελέτη και έρευνα στο κοινωνικό πεδίο, όπου η επιστήμη της κοινωνιολογίας πρωταγωνιστεί. Η επιστημονική έρευνα, η παροχή στοιχείων, η συγκρότηση δεδομένων και παρατήρησης, αποτελούν τη βάση κάθε αναπτυξιακού σχεδίου.

Η κοινωνιολογία είναι απαραίτητη στην επίλυση διεθνών προβλημάτων: Τα megatrends που καταγράφονται και επηρεάζουν καταλυτικά όλες τις σύγχρονες κοινωνίες  (ψηφιακός μετασχηματισμός, ανισότητες μεταξύ κρατών αλλά και εντός αυτών, επισιτιστική κρίση, κλιματική αλλαγή, ενεργειακή κρίση, πράσινη μετάβαση,) απαιτούν την ενεργή επιστημονική ανάλυση στο κοινωνικό πεδίο.

Το πτυχίο της Κοινωνιολογίας προσφέρει γνώσεις και δεξιότητες που μπορούν να εφαρμοστούν σε διαφορετικές επαγγελματικές επιλογές και θέσεις εργασίας, σε κάθε τομέα απασχόλησης, Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα. Η εφαρμογή επιστημονικών μεθόδων για τη μελέτη και κατανόηση της κοινωνίας βελτιώνουν την κριτική ικανότητα και προσφέρουν τη δυνατότητα διαμόρφωσης προτάσεων αλλά και λήψης ορθολογικών αποφάσεων. Ταυτόχρονα, η ερευνητική εμπειρική πρακτική της Κοινωνιολογίας –συχνά ομαδική- εξοπλίζει με δεξιότητες που συχνά απαιτούνται στα σύγχρονα εργασιακά περιβάλλοντα.

Που μπορώ να εργαστώ; Σε ερευνητικούς φορείς (π.χ. ΕΚΚΕ), στην Κεντρική Διοίκηση, στην Τοπική Αυτοδιοίκηση,  σε Νοσοκομεία, σχολεία, εταιρείες ερευνών και δημοσκοπήσεων, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Φορείς της κοινωνίας των πολιτών, Κοινωνικούς Εταίρους (π.χ. ΓΣΕΕ) κ.λπ.

Γιατί Κοινωνιολογία στο ΕΚΠΑ: Το Τμήμα Κοινωνιολογίας του ΕΚΠΑ αποτελεί συνέχεια μιας μεγάλης παράδοσης Κοινωνικών Επιστημών όπως συγκροτήθηκε ιστορικά από τη Νομική Σχολή και σήμερα θεραπεύεται από τη Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.  Περιλαμβάνει Τμήματα και προγράμματα σπουδών, προπτυχιακών και μεταπτυχιακών, τα οποία θεραπεύουν σχεδόν το σύνολο των κοινωνικών επιστημών που βρίσκονται σε στενή συνάφεια με την Οικονομία, την Πολιτική, το Δίκαιο, την Επικοινωνία, τη Διοίκηση, τις Πολιτισμικές σπουδές, τις Διεθνείς και Ευρωπαϊκές σπουδές.