ΤΡΕΧΟΝΤΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

• Συνέδριο: Henri Lefebvre: A project of critical Social Theory (Μάιος 2022)
  • Συνέδριο: INDL-5: Features and futures of digital labor (Νοέμβριος 2022) σε συνεργασίας με το Τμήμα Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών της Télécom Paris, το DiPLab (Digital Platform Labor), του Polytechnic Institute of Paris και το ΙΝΕ-ΓΣΕΕ.
  • Το Τμήμα Κοινωνιολογίας εκπροσωπείται στο International Urban Symposium.Το International Urban Symposium (IUS) είναι μια μη κερδοσκοπική Ένωση που συγκεντρώνει μελετητές από διάφορους κλάδους που μοιράζονται μια ισχυρή δέσμευση για την εθνογραφική έρευνα σε αστικά περιβάλλοντα καθώς και για τη σχετική  εμπειρική ανάλυση. Ειδικότερα, το IUS ενθαρρύνει την τοπική έρευνα μεταξύ των μελών του, διενεργεί  διεπιστημονική συζήτηση μέσω στρογγυλών τραπεζιών και σεμιναρίων,  εκπαιδεύει νεότερους μελετητές, προχωρά σε εκδόσεις υψηλής ποιότητας,  δημιουργεί δεσμούς με πανεπιστήμια, ερευνητικά ιδρύματα και άλλους φορείς. Συνεργάζεται δε με μη ακαδημαϊκούς που δραστηριοποιούνται στην κοινωνία και ενδιαφέρονται για την εμπειρική γνώση και για την αξιοποίησή της. Τον Ιούλιο του 2023, το International Urban Symposium οργανώνει τις ακόλουθες δράσεις:

1. https://www.internationalurbansymposium.com/events/2023-field-training-school/

• Αυτό το 7ήμερο Field Training School απευθύνεται σε μεταπτυχιακούς και μεταδιδακτορικούς φοιτητές που ενδιαφέρονται για την έρευνα σε αστικά περιβάλλοντα και την εμπειρική ανάλυση. Ο πρωταρχικός στόχος είναι να εκπαιδεύσει τους φοιτητές στην «τέχνη» της διεξαγωγής εθνογραφικής επιτόπιας εργασίας και να αναπτύξει τη σύνδεση μεταξύ της εθνογραφικά βασισμένης ανάλυσης και της κοινωνικής θεωρίας. Διενεργείται από το International Urban Symosium και το περιοδικό Urbanitites.

2. https://www.internationalurbansymposium.com/events/2023-2/

• Πρόκειται για το τακτικό συνέδριο που διοργανώνει το International Urban Symosium και το περιοδικό Urbanitites. Στοχεύει στη διερεύνηση των ποικίλων ανισοτήτων σε ολόκληρο τον κόσμο, στην ανάδειξη των κοινωνικοοικονομικών, δημοσιονομικών, νομοθετικών και πολιτικών δυνάμεων που τις καθορίζουν καθώς και στην αποτελεσματικότητα και τη νομιμότητα των πολιτικών που εφαρμόζονται για την αντιμετώπισή τους.
  • Βασικά Θέματα
    • Απασχόληση, ανεργία και εργασία.
    • Οικονομικοί και μη οικονομικοί πόροι.
    • Πρόσβαση σε πίστωση (ατομική και εθνική).
    • Υγειονομική περίθαλψη και Δημόσια Υγεία.
    • Στέγαση: προσβασιμότητα, χρηματιστικοποίηση.
    • Εξευγενισμός.
    • Εκπαίδευση και Εκπαιδευτικές Ευκαιρίες.
    • Περιφερειακές ανισότητες.