ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ 02.02.2024

Ανακοίνωση του Τμήματος Κοινωνιολογίας

της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ

Τα μέλη της Συνέλευσης του Τμήματος Κοινωνιολογίας, στη συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε στις 2 Φεβρουαρίου 2024, συζήτησαν τις τρέχουσες εξελίξεις στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

1. Εκφράζουν την έντονη δυσαρέσκειά τους για τη διαρκή προσπάθεια στοχοποίησης και δυσφήμισης του Ελληνικού Δημόσιου Πανεπιστημίου, των οργάνων Διοίκησής του, του διδακτικού του προσωπικού αλλά και των φοιτητών και φοιτητριών του. Δηλώνουν την πρόθεσή τους να συμβάλουν ενεργητικά στον διάλογο για την υποστήριξη και αναβάθμιση του Δημόσιου Πανεπιστημίου, ο οποίος εγκαινιάστηκε με την από 31.1.2024 απόφαση της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ.
  2. Εκφράζουν τον προβληματισμό τους σχετικά με τη διενέργεια εξ αποστάσεως εξετάσεων. Η αξιολόγηση των φοιτητών και φοιτητριών αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της εκπαιδευτικής διαδικασίας και οφείλει να πραγματοποιείται, πάντοτε κατά την κρίση του διδάσκοντα ή της διδάσκουσας, κατά τρόπον ώστε να επιτυγχάνονται τα προβλεπόμενα μαθησιακά αποτελέσματα. Θεωρούν ότι εν μέσω κινητοποιήσεων των φοιτητών και των φοιτητριών, η πραγματοποίηση εξ αποστάσεως εξετάσεων είναι πιθανό να δημιουργήσει κλίμα έντασης το οποίο θα υποβαθμίσει την αποτελεσματικότητα της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
  3. Επιθυμούν και εύχονται με τη συμβολή όλων των εμπλεκομένων μερών να ομαλοποιηθεί σύντομα η κατάσταση και να συνεχιστεί απρόσκοπτα η εκπαιδευτική διαδικασία. Δεσμεύονται ότι θα διατηρήσουν το υψηλό επίπεδο διδασκαλίας και την παραγωγική συνεργασία με τις φοιτήτριες και τους φοιτητές του τμήματος. Σε αυτό το πλαίσιο, και αξιολογώντας τις εξελίξεις, θα καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να ολοκληρωθεί ομαλά η εκπαιδευτική διαδικασία του χειμερινού εξαμήνου και να αρχίσει, εξίσου ομαλά, το εαρινό εξάμηνο.

Οι φοιτήτριες και οι φοιτητές καλούνται να παρακολουθούν τις ανακοινώσεις που θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Τμήματος.