ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

Το Τμήμα Κοινωνιολογίας διαθέτει δύο εργαστήρια, τα οποία ιδρύθηκαν με τις αποφάσεις 992 και 993 | 4.1.2022 του Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΦΕΚ 308, τ. Β’ | 31.1.2022): Το Εργαστήριο Ψηφιακών Σπουδών και το Εργαστήριο Κοινωνικής Θεωρίας και Εμπειρικής Έρευνας. Σκοπός και των δύο Εργαστηρίων είναι, αφενός, να αποτελέσουν έναν χώρο στον οποίο οι προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές και φοιτήτριες του τμήματος θα έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τις απαιτήσεις και τις ιδιαιτερότητες της έρευνας στα αντίστοιχα γνωστικά πεδία· αφετέρου, να αποτελέσουν φορείς μέσω των οποίων το Τμήμα Κοινωνιολογίας θα συνάπτει ερευνητικές συνεργασίες με άλλα εργαστήρια, ερευνητικά κέντρα, επιχειρήσεις και κοινωνικούς φορείς για την παραγωγή πρωτότυπων ερευνητικών αποτελεσμάτων σε πεδία κοινού ενδιαφέροντος. Επίσης, τα Εργαστήρια σχεδιάζουν και υλοποιούν εκπαιδευτικά προγράμματα, κύκλους μαθημάτων, επιστημονικές διαλέξεις, ημερίδες, σεμινάρια, συνέδρια και δράσεις εξωστρέφειας μέσω των οποίων το Τμήμα Κοινωνιολογίας έρχεται σε επαφή με την επιστημονική κοινότητα και το ευρύ κοινό.